Засідання Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти Національної академії педагогічних наук України
8-10 грудня 2017 р. на базі Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського (м. Львів) та «Західного реабілітаційно-спортивного центру» Національного комітету спорту інвалідів України (Львівська обл., Турківський р-н, с. Яворів) відбулося відкрите засідання Секції з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти Національної академії педагогічних наук України із запрошенням секретаря-академіка Відділення вищої освіти НАПНУ, доктора філософських наук, професора Сауха Петра Юрійовича.
В роботі Секції взяли участь:
- голова секції, доктор економічних наук, професор, ректор Національного університету фізичного виховання і спорту України Є.В. Імас;
- заступник голови секції, доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, перший проректор з науково-педагогічної роботи НУФВСУ М.В. Дутчак;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, ректор ЛДУФК Є.Н. Приступа;
- доктор педагогічних наук, професор, ректор ХДАФК О.Ю. Ажиппо;
- доктор педагогічних наук, професор, ректор СДПУ ім. А.С. Макаренка Ю.О. Лянной;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, перший проректор з науково-педагогічної роботи СНУ імені Лесі Українки А.В. Цьось;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, проректор з науково-педагогічної роботи НУФВСУ О.В. Борисова;
- доктор педагогічних наук, професор, директор інституту фізичного виховання та спорту НПУ імені М. М. Драгоманова О.В. Тимошенко;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, директор НДІ НУФВСУ І.О. Когут;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, вчений секретар Секції, завідувач кафедри інноваційних та інформаційних технологій у фізичній культурі та спорті О. А. Шинкарук;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, завідувач кафедри теорії і методики фізичного виховання НУФВСУ Т.Ю. Круцевич;
- доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри фізичної реабілітації НПУ імені М. П. Драгоманова Л.П. Сущенко;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор кафедри біомеханіки та метрології НУФВСУ В.О. Кашуба;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, завідувач кафедри теорії спорту та фізичної культури ЛДУФК Івана Боберського Ю.А. Бріскін;
- доктор наук з фізичного виховання та спорту, доцент, завідувач кафедри теорії та методики фізичної культури ЛДУФК імені Івана Боберського І. Р. Боднар;
- консультант секції з юридичних питань, завідувачка Науковим сектором європейського права Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України, кандидат юридичних наук М. В. Саннікова.
Засідання відкрив Голова Імас Євгеній Вікторович та зазначив, що Секція плідно працювала протягом 2017 року, а саме: проведено 4 засідання у: Національному педагогічному університеті імені М. М. Драгоманова (Київ, квітень), Чернігівському національному педагогічному університеті ім. Т. Г. Шевченка (Чернігів, червень), Харківській державній академії фізичної культури (Харків, вересень), Львівському державному університеті фізичної культури імені Івана Боберського (м. Львів, грудень) та «Західний реабілітаційно-спортивний центр» Національного комітету спорту інвалідів України (Львівська обл., Турківський р-н, с. Яворів, грудень).
Євгеній Вікторович підкреслив, що дуже важливим в роботі секції є об’єднання зусиль науки та освіти з практикою спорту, інтеграція вищих навчальних закладів. Зазначив, що 15-16 листопада 2017 року у Національному університеті фізичного виховання і спорту України відбувся науковий міжнародний форум «Сталий розвиток і спадщина у спорті: проблеми та перспективи» – найважливіша наукова подія осені, присвячена міжнародній стратегії і партнерству з екології спорту; національній політиці з охорони навколишнього середовища, освіти та спорту; природоохоронній діяльності при підготовці і проведенні спортивних заходів; інтегруванню сталого розвитку у сферу фізичної культури і спорту; олімпійській освіті у формуванні стійкого інтересу до олімпійського руху; руховій активності як основі якості життя людини. 1 грудня 2017 року в столиці України м. Києві в Національному університеті фізичного виховання і спорту України відбулася міжнародна конференція «Актуальні проблеми спортивної медицини», основними організаторами якої стали Міністерство освіти і науки України, Міністерство молоді та спорту України, Національний олімпійський комітет України, Національний університет фізичного виховання і спорту України.
Проведення засідання секції в «Західному реабілітаційно-спортивному центрі» Національного комітету спорту інвалідів наперодні зимових Олімпійських та Паралімпійських Ігор 2018 року, на думку очільника Секції, є символічним.
З вітальним словом виступив секретар-академік Саух Петро Юрійович, підкресливши активну позицію Секції щодо вирішення актуальних проблем галузі фізичної культури і спорту.
В ході роботи було обговорено низку проблемних питань.
Ректор ЛДУФК імені Івана Боберського Приступа Євген Нікодимович та завідувач кафедри теорії спорту та фізичної культури цього ж вишу Бріскін Юрій Аркадійович присвятили свою доповідь «Парадигма адаптивного спорту» обговоренню проблем спорту інвалідів. Розглянуто адаптивний спорт як соціально значуще явище, що передбачає можливість досягнення різних цілей шляхом оздоровлення, соціалізації, гуманізації, подолання невпевненості у власних силах, досягнення спортивного результату.
Продовженням обговорення проблем адаптивного спорту стала доповідь «Соціально-гуманістичний потенціал адаптивного спорту» проректора з наукової-педагогічної роботи НУФВСУ Борисової Ольги Володимирівни та директора НДІ НУФВСУ Когут Ірини Олександрівни, у якій було зазначено, що адаптивний спорт не є новим соціальним явищем, але його потенціал як потужного, ефективного й недорогого засобу сприяння соціальній інтеграції і добробуту осіб з інвалідністю тільки починає активно реалізовуватися. Підкреслено, що адаптивний спорт спрямований на зменшення ізоляції осіб з інвалідністю шляхом зміни громадської думки про інвалідність та їхнього психологічного ставлення до самих себе. Для досягнення поставленої мети необхідно знизити рівень стигми та дискримінації, пов’язаних з інвалідністю; заохочувати й стимулювати осіб з інвалідністю, щоб вони зрозуміли власний потенціал і здійснити зміни в суспільстві, що сприятимуть повноцінній соціальній реалізації зазначеної категорії осіб. Адаптивний спорт змінює уявлення соціуму про осіб з інвалідністю на підставі переміщення уваги з їхніх наявних вад на здібності.
Основним напрямам реформування системи фізичного виховання у закладах освіти присвячено доповіді Круцевич Тетяни Юріївни та Боднар Іванни Романівні, у яких зазначено, що сьогодні відбувається докорінна зміна підходів до освіти та соціокультурної політики, що зумовлено переорієнтацією самого суспільного розвитку на розвиток людини, її особистих і культурних якостей. У новому столітті зростає розуміння того, що тільки людина є одночасно початком і кінцевою метою будь-якого соціального розвитку, а Декларацією прав людини, прийнятої ООН, визначається, що освіта має бути спрямована на загальний розвиток людини. Це принципове положення є майже в усіх сучасних зарубіжних програмах розвитку освіти і в Україні зокрема. Кардинальні зміни, що відбуваються в усіх сферах життєдіяльності суспільства, вимагають нових підходів щодо формування гармонійно розвиненої, суспільно активної, фізично досконалої, здорової особистості. Пріоритетними завданнями системи освіти є виховання в особистості відповідального ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих як до найвищої індивідуальної та суспільної цінності. Підкреслено, що створення здоров’яформуючого освітнього середовища є головною передумовою поліпшення здоров’я учнівської та студентської молоді, що передбачає раціональне планування навчального навантаження на дитину; гармонійне поєднання її рухової активності з розумовою діяльністю; організацію збалансованого харчування тощо. Головними ознаками такого середовища має стати оптимальне поєднання методів, форм, засобів навчання, їх відповідність здібностям та віковим особливостям учнівської та студентської молоді; проведення експериментального впливу нових навчально-методичних засобів на здоров’я учнів, дотримання режиму рухової активності, створення емоційно сприятливої атмосфери навчання, культивування здоров’я тощо. Зазначена проблема є важливим складником гуманітарної політики держави і вирішуватись має комплексно, за взаємодії різних соціальних інститутів суспільства, орієнтованих на створення умов та реалізацію завдань формування здорового способу життя учнівської й студентської молоді.
Секцією прийнято рішення ініціювати питання щодо проведення круглого столу в Національній Академії педагогічних наук України стосовно модернізації системи фізичного виховання у закладах освіти із запрошенням депутатів, провідних фахівців галузі, науковців.
Заступником голови Секції Дутчаком Мирославом Васильовичем було висунуто на обговорення питання про прийняття нового члена до складу Секції – Бріскіна Юрія Аркадійовича. Всі члени Секції підтримали пропозицію.
В дискусії взяли участь всі присутні члени секції та запрошені.
Також було проведено круглий стіл за тематикою «Інклюзивне навчання як комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами». Модераторами виступили Бріскін Юрій Аркадійович, Когут Ірина Олександрівна, Боднар Іванна Романівна.
Головою секції Євгенієм Вікторовичем Імасом внесено пропозицію провести у 2018 році 3 засідання: в Сумському Державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка, Східноєвропейському Національному університеті імені Лесі Українки (м. Луцьк) та Національному університеті фізичного виховання і спорту України (м. Київ). Всі члени Секції підтримали пропозицію.